Venice Biennale of Art 2019 - National Exhibitions


ALBANIA

Maybe the cosmos is not so extraordinary
Commissioner: Ministry of Culture Republic of Albania.
Curator: Alicia Knock.
Exhibitor: Driant Zeneli.
Venue: Arsenale

ALGERIA

Time to shine bright
Commissioner/Curator: Hellal Mahmoud Zoubir, National Council of Arts and Letters Ministry of Culture.
Exhibitors: Rachida Azdaou, Hamza Bounoua, Amina Zoubir, Mourad Krinah, Oussama Tabti.
Venue: Fondamenta S. Giuseppe, 925

ANDORRA

The Future is Now / El futur és ara
Commissioner: Eva Martínez, “Zoe”.
Curators: Ivan Sansa, Paolo De Grandis.
Exhibitor: Philippe Shangti.
Venue: Istituto Santa Maria della Pietà, Castello 3701

ANTIGUA & BARBUDA

Find Yourself: Carnival as Resistance
Commissioner: Daryll Matthew, Minister of Sports, Culture, National Festivals and the Arts.
Curator: Barbara Paca with Nina Khrushcheva.
Exhibitors: Timothy Payne, Sir Gerald Price, Joseph Seton, and Frank Walter; Intangible Cultural, Heritage Artisans and Mas Troup.
Venue: Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 919

ARGENTINA

El nombre de un país/The name of a country/Il nome di un paese
Commissioner: Sergio Baur Ambasciatore.
Curator: Florencia Battiti.
Exhibitor: Mariana Telleria.
Venue: Arsenale

ARMENIA (Republic of)

Revolutionary Sensorium
Commissioner: Nazenie Garibian, Deputy Minister.
Curator: Susanna Gyulamiryan.
Exhibitors: "ArtlabYerevan" Artistic Group (Gagik Charchyan, Hovhannes Margaryan, Arthur Petrosyan, Vardan Jaloyan) and Narine Arakelian.
Venue: Collegio Armeno Moorat - Raphael Dorsoduro 2596

AUSTRALIA

Assembly
Commissioner: Australia Council for the Arts.
Curator: Juliana Engberg.
Exhibitor: Angelica Mesiti.
Venue: Giardini

AUSTRIA

discordo ergo sum
Commissioner: Arts and Culture Division of the Federal Chancellery of Austria.
Curator: Felicitas Thun-Hohenstein.
Exhibitor: Renate Bertlmann.
Venue: Giardini

AZERBAIJAN (Republic of )

Virtual Reality
Commissioner: Mammad Ahmadzada, Ambassador of the Republic of Azerbaijan.
Curators: Giovanni Mercurio, Emin Mammadov.
Exhibitors: Zeigam Azizov, Orkhan Mammadov, Zarnishan Yusifova, Kanan Aliyev, Ulviyya Aliyeva.
Venue: Palazzo Lezze, Campo S. Stefano, San Marco 2949

BANGLADESH (People’s Republic of)

Thirst
Commissioner: Liakat Ali Lucky.
Curators: Mokhlesur Rahman,Viviana Vannucci.
Exhibitors: Bishwajit Goswami, Dilara Begum Jolly, Heidi Fosli, Nafis Ahmed Gazi, Franco Marrocco, Domenico Pellegrino, Preema Nazia Andaleeb, Ra Kajol, Uttam Kumar karmaker.
Venue: Palazzo Zenobio - Dorsoduro 2596

BELARUS (Republic of)

Exit/Uscita
Commissioner: Sergei Krishtapovich.
Curator: Olga Rybchinskaya.
Exhibitor: Konstantin Selikhanov.
Venue: Spazio Liquido, Sestiere Castello 103, Salizada Streta

BELGIUM

Mondo Cane
Commissioner: Fédération Wallonie-Bruxelles.
Curator: Anne-Claire Schmitz.
Exhibitor: Jos de Gruyter & Harald Thys.
Venue: Giardini

BOSNIA and HERZEGOVINA

Zenica-Trilogy
Commissioner: Senka Ibrisimbegovic, Ars Aevi Museum for Contemporary Art Sarajevo.
Curators: Anja Bogojevic, Amila Puzic, Claudia Zini.
Exhibitor: Danica Dakic.
Venue: Palazzo Ca' Bernardo, Sestriere San Polo 2186

BRAZIL

Swinguerra
Commissioner: José Olympio da Veiga Pereira, Fundaçao Bienal de Sao Paulo.
Curator: Gabriel Pérez-Barreiro.
Exhibitor: Barbara Wagner & Benjamin de Burca.
Venue: Giardini

BULGARIA

How We Live
Commissioner: Iaroslava Boubnova, National Gallery in Sofia.
Curator: Vera Mlechevska.
Exhibitors: Rada Boukova , Lazar Lyutakov.
Venue: Palazzo Giustinian Lolin, San Marco 2893

CANADA

Isuma
Commissioner: National Gallery of Canada.
Curators: Asinnajaq, Catherine Crowston, Josée Drouin-Brisebois, Barbara Fischer, Candice Hopkins.
Exhibitors: Isuma (Zacharias Kunuk, Norman Cohn, Paul Apak, Pauloosie Qulitalik).
Venue: Giardini

CHILE

Altered Views
Commissioner: Varinia Brodsky, Ministry of Cultures, Arts and Heritage.
Curator: Agustín Pérez. Rubio.
Exhibitor: Voluspa Jarpa.
Venue: Arsenale

CHINA (People’s Republic of)

Re-
Commissioner: China Arts and Entertainment Group Ltd. (CAEG).
Curator: Wu Hongliang.
Exhibitors: Chen Qi, Feijun, He Xiangyu, Geng Xue.
Venue: Arsenale

CROATIA

Traces of Disappearing: In Three Acts
Commissioner: Ministry of Culture of the Republic of Croatia.
Curator: Katerina Gregos.
Exhibitor: Igor Grubic.
Venue: Calle Corner, S. Croce 2258

CUBA

Entorno aleccionador (A Cautionary Environment)
Commissioner: Norma Rodríguez Derivet, Consejo Nacional de Artes Plasticas.
Curator: Margarita Sanchez Prieto.
Exhibitors: Alejandro Campins, Alex Hérnandez, Ariamna Contino e Eugenio Tibaldi.
Venue: Isola di San Servolo

CYPRUS (Republic of)

Christoforos Savva: Untimely, Again
Commissioner: Louli Michaelidou.
Curator: Jacopo Crivelli Visconti. Exhibitor: Christoforos Savva.
Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865

CZECH (Republic)

Stanislav Kolíbal. Former Uncertain Indicated
Commissioner: Adam Budak, National Gallery Prague.
Curator: Dieter Bogner.
Exhibitor: Stanislav Kolibal.
Venue: Giardini

DENMARK

Heirloom
Commissioner: The Danish Arts Foundation: Lisette Vind Ebbesen (Chair), Peter Land, Jane Jin Kaisen, Charlotte Fogh and Søren Assenholt.
Curator: Nat Muller.
Exhibitor: Larissa Sansour.
Venue: Giardini

DOMINICAN (Republic)

Naturaleza y biodiversidad en la Republica Dominicana
Commissioner: Eduardo Selman, Minister of Culture.
Curators: Marianne de Tolentino, Simone Pieralice, Giovanni Verza.
Exhibitors: Dario Oleaga, Ezequiel Taveras, Hulda Guzman, Julio Valdez, Miguel Ramirez, Rita Bertrecchi, Nicola Pica, Marraffa & Casciotti.
Venue: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118 – Sala della Pace

EGYPT

khnum across times witness
Commissioner: Ministry of Culture.
Curator: Ahmed Chiha.
Exhibitors: Islam Abdullah, Ahmed Chiha, Ahmed Abdel Karim.
Venue: Giardini

ESTONIA

Birth V
Commissioner: Centre of Contemporary Arts of Estonia.
Curators: Andrew Berardini, Irene Campolmi, Sarah Lucas, Tamara Luuk.
Exhibitor: Kris Lemsalu.
Venue: c/o Legno & Legno, Giudecca 211

FINLAND (Alvar Aalto Pavilion)

A Greater Miracle of Perception
Commissioner: Raija Koli, Director Frame Contemporary Art Finland.
Curators: Giovanna Esposito Yussif, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, Christopher Wessels.
Exhibitors: Miracle Workers Collective.
Venue: Giardini

FRANCE

Deep see blue surrounding you / Vois ce bleu profond te fondre
Commissioner: Institut français with the Ministry for Europe and Foreign Affairs and the Ministry of Culture.
Curator: Martha Kirszenbaum.
Exhibitor: Laure Prouvost.
Venue: Giardini

GEORGIA

REARMIRRORVIEW, Simulation is Simulation, is Simulation, is Simulation
Commissioner: Ana Riaboshenko.
Curator: Margot Norton.
Exhibitor: Anna K.E.
Venue: Arsenale

GERMANY

Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office, Germany.
Curator: Franciska Zolyom.
Exhibitor: Natascha Süder Happelmann.
Venue: Giardini

GHANA

Ghana Freedom
Commissioner: Ministry of Tourism, Arts and Culture.
Curator: Nana Oforiatta Ayim.
Exhibitors: Felicia Abban, John Akomfrah, El Anatsui, Lynette Yiadom Boakye, Ibrahim Mahama, Selasi Awusi Sosu.
Venue: Arsenale

GREAT BRITAIN

Commissioner: Emma Dexter.
Curator: Zoe Whitley.
Exhibitor: Cathy Wilkes.
Venue: Giardini

GREECE

Mr Stigl
Commissioner: Syrago Tsiara (Deputy Director of the Contemporary Art Museum - Metropolitan Organization of Museums of Visual Arts of Thessaloniki - MOMus).
Curator: Katerina Tselou.
Exhibitors: Panos Charalambous,Eva Stefani, Zafos Xagoraris.
Venue: Giardini

GRENADA

Epic Memory
Commissioner: Susan Mains.
Curator: Daniele Radini Tedeschi.
Exhibitors: Amy Cannestra, Billy Gerard Frank, Dave Lewis, Shervone Neckles, Franco Rota Candiani, Roberto Miniati, CRS avant-garde.
Venue: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118 - Gallerie Espositive del primo piano

GUATEMALA

Interesting state
Commissioner: Elder de Jesus Suchite Vargas, Ministro della Cultura e delle Attività Sportive del Guatemala.
Curator: Stefania Pieralice.
Exhibitors: Elsie Wunderlich, Marco Manzo.
Venue: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118 - Salone dei Concerti

HAITI

The Spectacle of Tragedy
Commissioner: Ministero della Cultura e della Comunicazione.
Curator: Giscard Bouchotte.
Exhibitor: Jean Ulrick Désert.

HUNGARY

Fotocamere immaginarie / Imaginary Cameras
Commissioner: Julia Fabényi, Museo Ludwig – Museo d’arte contemporanea, Budapest.
Curator: Zsuzsanna Szegedy-Maszak.
Exhibitor: Tamas Waliczky.
Venue: Giardini

ICELAND

Chromo Sapiens – Hrafnhildur Arnardottir / Shoplifter
Commissioner: Eiríkur Þorlaksson, Icelandic Ministry of Education, Science and Culture.
Curator: Birta Gudjonsdottir.
Exhibitor: Hrafnhildur Arnardottir / Shoplifter.
Venue: Spazio Punch, Giudecca 800

INDIA

Our time for a future caring
(Under the theme of 150 years of Mahatma Gandhi)
Commissioner: Adwaita Gadanayak National Gallery of Modern Art.
Curator: Roobina Karode, Director & Chief Curator, Kiran Nadar Museum of Art.
Venue: Arsenale

INDONESIA

Lost Verses
Commissioner: Ricky Pesik & Diana Nazir, Indonesian Agency for Creative Economy.
Curator: Asmudjo Jono Irianto.
Exhibitors: Handiwirman Saputra and Syagini Ratna Wulan.
Venue: Arsenale

IRAN

Of being and singing
Commissioner: Hadi Mozafari.
Curator: Ali Bakhtiari.
Exhibitors: Reza Lavassani, Samira Alikhanzadeh, Ali Meer Azimi.
Venue: Magazzino 106 e Officina Lamierini Thetis, Arsenale

IRAQ

Fatherland
Commissioner: Fondazione Ruya.
Curators: Tamara Chalabi, Paolo Colombo.
Exhibitor: Serwan Baran.
Venue: Ca’ del Duca Corte del Duca Sforza San Marco 3052

IRELAND

The Shrinking Universe
Commissioner: Culture Ireland. Curator: Mary Cremin. Exhibitor: Eva Rothschild.
Venue: Arsenale

ISRAEL

Field Hospital X
Commissioner: Michael Gov, Arad Turgeman.
Curator: Avi Lubin. Exhibitor: Aya Ben Ron.
Venue: Giardini

ITALY

Commissioner: Federica Galloni, Direttore Generale Arte e Architettura Contemporanee e Periferie Urbane, Ministero per i Beni e le Attività Culturali. Curator: Milovan Farronato.
Exhibitors: Enrico David, Liliana Moro, Chiara Fumai.
Venue: Padiglione Italia, Tese delle Vergini, Arsenale

IVORY COAST

Les ombres ouvertes de la mémoire
Commissioner: Nkoumo Koffissé Henri.
Curator: Massimo Scaringella.
Exhibitors: Ernest Dükü, Ananias Leki Dago, Valérie Oka, Tong Yanrunan. Venue: Castello Gallery, Castello 1636/A

JAPAN

Cosmo-Eggs
Commissioner: The Japan Foundation.
Curator: Hiroyuki Hattori.
Exhibitors: Motoyuki Shitamichi, Taro Yasuno, Toshiaki Ishikura, Fuminori Nousaku.
Venue: Giardini

KAZAKHSTAN (Republic of)

Commissioner: Abil Taufikovich Zholamanov, Director of Culture and Art Department.
Curators: Almaz Shaikenovich Nurazkhan, James Putnam, Viktor Aleksandrovich Misiano.

KIRIBATI

Pacific Time - Time Flies
Commissioner: Pelea Tehumu, Ministry of Internal Affairs.
Curators: Kautu Tabaka, Nina Tepes.
Exhibitors: Kaeka Michael Betero, Daniela Danica Tepes, Kairaken Betio Group; Teroloang Borouea, Neneia Takoikoi, Tineta Timirau, Teeti Aaloa, Kenneth Ioane, Kaumai Kaoma, Runita Rabwaa, Obeta Taia, Tiribo Kobaua, Tamuera Tebebe, Rairauea Rue, Teuea Kabunare, Tokintekai Ekentetake, Katanuti Francis, Mikaere Tebwebwe, Terita Itinikarawa, Kaeua Kobaua, Raatu Tiuteke, Kaeriti Baanga, Ioanna Francis, Temarewe Banaan, Aanamaria Toom, Einako Temewi, Nimei Itinikarawa, Teniteiti Mikaere, Aanibo Bwatanita, Arin Tikiraua.
Venue: European Cultural Centre, Palazzo Mora, Strada Nuova 3659

KOREA (Republic of)

History Has Failed Us, but No Matter
Commissioner: Arts Council Korea.
Curator: Hyunjin Kim.
Exhibitors: Hwayeon Nam, siren eun young jung, Jane Jin Kaisen.
Venue: Giardini

KOSOVO (Republic of)

Family Album
Commissioner: Arta Agani.
Curator: Vincent Honore.
Exhibitor: Alban Muja.
Venue: Arsenale

LATVIA

Saules Suns
Commissioner: Dace Vilsone.
Curators: Valentinas Klimasauskas, Inga Lāce.
Exhibitor: Daiga Grantiņa.
Venue: Arsenale

LITHUANIA

Sun & Sea (Marina)
Commissioner: Rasa Antanavičıūte.
Curator: Lucia Pietroiusti.
Exhibitors: Lina Lapelyte, Vaiva Grainyte and Rugile Barzdziukaite.
Venue: Edificio n° 96, Arsenale Marina Militare, Calle de la Celestia 2737F

LUXEMBOURG (Grand Duchy of)

Written by Water
Commissioner: Ministry of Culture of Luxembourg.
Curator: Kevin Muhlen.
Exhibitor: Marco Godinho.
Venue: Arsenale

NORTH MACEDONIA (Republic of)

Subversion to Red
Commissioner: Mira Gakina.
Curator: Jovanka Popova.
Exhibitor: Nada Prlja.
Venue: Palazzo Rota Ivancich, Castello 4421

MADAGASCAR

I have forgotten the night
Commissioner: Ministry of Culture, Promotion of Handicrafts and Safeguarding of the Republic of Madagascar Heritage.
Curators: Rina Ralay Ranaivo, Emmanuel Daydé.
Exhibitor: Joël Andrianomearisoa.
Venue: Arsenale

MALTA

Maleth / Haven / Port - Heterotopias of Evocation
Commissioner: Arts Council Malta.
Curator: Hesperia Iliadou Suppiej.
Exhibitors: Vince Briffa, Klitsa Antoniou, Trevor Borg.
Venue: Arsenale

MEXICO

Actos de Dios / Acts of God
Commissioner: Gabriela Gil Verenzuela.
Curator: Magalí Arriola.
Exhibitor: Pablo Vargas Lugo.
Venue: Arsenale

MONGOLIA

A Temporality
Commissioner: The Ministry of Education, Culture, Science and Sports of Mongolia.
Curator: Gantuya Badamgarav.
Exhibitor: Jantsankhorol Erdenebayar with the participation of traditional Mongolian throat singers and Carsten Nicolai (Alva Noto).
Venue: Calle del Forno, Castello 2093-2090

MONTENEGRO

Odiseja/An Odyssey/Un'Odissea
Commissioner: Nenad Soskic.
Curator: Petrica Duletic.
Exhibitor: Vesko Gagovic.
Venue: Palazzo Malipiero (piano terra), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero

MOZAMBIQUE (Republic of)

The Past, the Present and All in Between
Commissioner: Domingos do Rosario Artur.
Curator: Lidija K. Khachatourian.
Exhibitors: Gonçalo Mabunda, Mauro Pinto, Filipe Branquinho.
Venue: Palazzo Mora, Strada Nova, 3659

NETHERLANDS (The)

The Measurement of Presence
Commissioner: Mondriaan Fund.
Curator: Benno Tempel.
Exhibitors: Iris Kensmil, Remy Jungerman.
Venue: Giardini

NEW ZEALAND

Post hoc
Commissioner: Dame Jenny Gibbs.
Curators: Zara Stanhope and Chris Sharp.
Exhibitor: Dane Mitchell.
Venue: Palazzina Canonica, Riva Sette Martiri

NORDIC COUNTRIES (FINLAND-NORWAY-SWEDEN)

Weather Report - Forecasting Future
Commissioner: Leevi Haapala / Museum of Contemporary Art Kiasma / Finnish National Gallery, Katya García-Anton / Office for Contemporary Art Norway (OCA), Ann-Sofi Noring / Moderna Museet.
Curators: Leevi Haapala, Piia Oksanen.
Exhibitors: Ane Graff, Ingela Ihrman, nabbteeri.
Venue: Giardini

PAKISTAN

Manora Field Notes
Commissioner: Syed Jamal Shah, Pakistan National Council of the Arts, PNCA.
Curator: Zahra Khan.
Exhibitor: Naiza Khan.
Venue: Tanarte, Castello 2109/A and Spazio Tana, Castello 2110-2111

PERU

“Indios Antropofagos”. A butterfly Garden in the (Urban) Jungle
Commissioner: Armando Andrade de Lucio. Curator: Gustavo Buntinx.
Exhibitors: Christian Bendayan, Otto Michael (1859 – 1934), Manuel Rodríguez Lira (1874 – 1933), Segundo Candiño Rodríguez, Anonymous popular artificer.
Venue: Arsenale

PHILIPPINES

Island Weather
Commissioner: National Commission for Culture and the Arts (NCCA)/Virgilio S. Almario.
Curator: Tessa Maria T. Guazon.
Exhibitor: Mark O. Justiniani.
Venue: Arsenale

POLAND

Flight
Commissioner: Hanna Wroblewska.
Curators: Lukasz Mojsak, Lukasz Ronduda.
Exhibitor: Roman Stańczak.
Venue: Giardini

PORTUGAL

A seam, a surface, a hinge or a knot
Commissioner: Direçao-Geral das Artes.
Curator: Joao Ribas. Exhibitor: Leonor Antunes.
Venue: Fondazione Ugo e Olga Levi Onlus, Palazzo Giustinian Lolin

ROMANIA

Unfinished Conversations on the Weight of Absence
Commissioner: Attila Kim.
Curator: Cristian Nae. Exhibitor:
Belu-Simion Fainaru, Dan Mihalțianu, Miklos Onucsan.
Venue: Giardini e New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Campo Santa Fosca, Palazzo Correr, Cannaregio 2214)

RUSSIA

“Luca 15:11-32”
Commissioner: Semyon Mikhailovsky.
Curator: Mikhail Piotrovsky, The State Hermitage Museum.
Exhibitors: Alexander Sokurov, Alexander Shishkin-Hokusai.
Venue: Giardini

SAN MARINO (Republic of)

Friendship Project International
Commissioner: Vito Giuseppe Testaj.
Curator: Vincenzo Sanfo.
Exhibitors: Gisella Battistini, Martina Conti, Gabriele Gambuti, Giovanna Fra, Thea Tini, Chen Chengwei, Li Geng, Dario Ortiz Tang Shuangning, Jens W. Beyrich, Xing Junqin, Xu de Qi, Sebastian.
Venue: Palazzo Bollani Castello 36/47, Complesso dell’Ospedaletto Barbaria de le Tole Castello 6691

SAUDI ARABIA

After Illusion
Commissioner: Misk Art Insitute.
Curator: Eiman Elgibreen.
Exhibitor: Zahrah Al Ghamdi.
Venue: Arsenale

SERBIA

Regaining Memory Loss
Commissioner: Vladislav Sepanovic.
Curator: Nicoletta Lambertucci.
Exhibitor: Djordje Ozbolt.
Venue: Giardini

SEYCHELLES (Republic of)

Drift
Commissioner: Galen Bresson.
Curator: Martin Kennedy.
Exhibitors: George Camille and Daniel Dodin.
Venue: Palazzo Mora, Strada Nova, 3659

SINGAPORE

Music For Everyone: Variations on a Theme
Commissioner: Rosa Daniel, Chief Executive Officer, National Arts Council (NAC).
Curator: Michelle Ho.
Exhibitor: Song-Ming Ang.
Venue: Arsenale

SLOVENIA (Republic of)

Here we go again...System 317
Commissioner: Zdenka Badovinac, Director Moderna galerija / Museum of Modern Art, Ljubljana.
Curator: Igor Spanjol.
Exhibitor: Marko Peljhan.
Venue: Arsenale

SOUTH AFRICA (Republic of)

The stronger we become
Commissioner: Titi Nxumalo, Console Generale.
Curators: Nkule Mabaso, Nomusa Makhubu.
Exhibitors: Dineo Seshee Bopape, Tracey Rose, Mawande Ka Zenzile.
Venue: Arsenale

SPAIN

Perforated by Itziar Okariz and Sergio Prego
Commissioner: AECID Agencia Espanola de Cooperacion Internacional Para El Desarrollo. Ministerio de Asuntos Exteriores, Union Europea y Cooperacion.
Curator: Peio Aguirre.
Exhibitors: Itziar Okariz, Sergio Prego.
Venue: Giardini

SWITZERLAND

Moving Backwards
Commissioner: Swiss Arts Council Pro-Helvetia: Marianne Burki, Sandi Paucic, Rachele Giudici Legittimo.
Curator: Charlotte Laubard.
Exhibitors: Pauline Boudry/Renate Lorenz.
Venue: Giardini

SYRIAN ARAB (Republic)

Syrian Civilization is still alive
Commissioner/Curator: Emad Kashout.
Exhibitors: Abdalah Abouassali, Giacomo Braglia, Ibrahim Al Hamid, Chen Huasha, Saed Salloum, Xie Tian, Saad Yagan, Primo Vanadia, Giuseppe Biasio.
Venue: Isola di San Servolo, Chiesetta della Misericordia, Campo dell'Abbazia, Cannaregio

THAILAND

The Revolving World
Commissioner: Vimolluck Chuchat, Office of Contemporary Art and Culture, Ministry of Culture, Thailand.
Curator: Tawatchai Somkong.
Exhibitors: Somsak Chowtadapong, Panya Vijinthanasarn, Krit Ngamsom.
Venue: In Paradiso 1260, Castello

TURKEY

We, Elsewhere
Commissioner: IKSV.
Curator: Zeynep Öz.
Exhibitor: Inci Eviner.
Venue: Arsenale

UKRAINE

The Shadow of Dream cast upon Giardini della Biennale
Commissioner: Svitlana Fomenko, First Deputy Minister of Culture.
Curators: Open group (Yurii Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina, Anton Varga).
Exhibitors: all artists of Ukraine.
Venue: Arsenale

UNITED ARAB EMIRATES

Nujoom Alghanem: Passage
Commissioner: Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.
Curators: Sam Bardaouil and Till Fellrath.
Exhibitor: Nujoom Alghanem.
Venue: Arsenale

UNITED STATES OF AMERICA

Martin Puryear: Liberty / Martin Puryear: Libertà
Commissioner/Curator: Brooke Kamin Rapaport.
Exhibitor: Martin Puryear.
Venue: Giardini

URUGUAY

La casa empatica
Commissioner: Alejandro Denes.
Curators: David Armengol, Patricia Bentancur.
Exhibitor: Yamandu Canosa.
Venue: Giardini

VENEZUELA (Bolivarian Republic of)

Metaphore of three windows
Venezuela: identity in time and space
Commissioner/Curator: Oscar Sottillo Meneses.
Exhibitors: Natalie Rocha Capiello , Ricardo García, Gabriel Lopez, Nelson Rangelosky.
Venue: Giardini

ZIMBABWE (Republic of)

Soko Risina Musoro (The Tale without a Head)
Commissioner: Doreen Sibanda, National Gallery of Zimbabwe.
Curator: Raphael Chikukwa.
Exhibitors: Georgina Maxim, Neville Starling , Cosmos Shiridzinomwa, Kudzanai Violet Hwami.
Venue: Istituto Provinciale per L’infanzia “Santa Maria Della Pietà”. Calle della Pietà Castello n. 3701 (piano terra)


Back to Top of Page