Venice Biennale of Art 2017 - National Exhibitions


Venice International Biennale of Art 2019 Dates

From 11th May to 24th Novembre 2019

Venice Biennale of Art 2017 - Arsenal Exhibitions - 1st part


ALBANIA

Occurrence in present tense

Commissioner: Minister of Culture, Mirela Kumbaro.
Curator: Vanessa Joan Müller.
Exhibitor: Leonard Qylafi.
Venue: Arsenale.

ANDORRA

MURMURI

Commissioner: Miriam Ambatlle.
Curators: Ivan Sansa, Javier Balmaseda, Paolo De Grandis
Exhibitor: Eve Ariza.
Venue: Isitituto Provinciale Santa Maria della Pietà, Castello 3701.

ANGOLA

Magnetic Memory / Historical Resonance

Commissioner: Minister of Culture of Angola, Carolina Cerqueira.
Curators: José António Oliveira, Maria da Silva de Oliveira and Silva, Paulo Kussy Correia Fernandes.
Exhibitor: José António Oliveira "António Ole".
Venue: Venice Art Space, Fondamenta degli Incurabili, Dorsoduro 557.

ANTIGUA AND BARBUDA***

FRANK WALTER, The Last Universal Man (1926-2009)

Commissioner: Melville Richardson, Education Officer, Visual Arts, Ministry of Education, Science and Technology, Antigua and Barbuda.
Curator: Barbara Paca.
Exhibitor: Frank Walter.
Venue: Centro Culturale Don Orione Artigianelli, 947 Fondamenta Nani.

Back to Top of Page

ARGENTINA

The horse problem

Commissioner: Mauricio Wainrot.
Curator: Andrés Duprat.
Exhibitor: Claudia Fontes.
Venue: Arsenale.

ARMENIA (Republic of)

«Fiamma inextinguible», «The panters in my blossoming garden», «Border no Border»

Commissioner: Svetlana Sahakyan.
Curators: Bruno Corà, Demetrio Paparoni, Giorgio Grasso.
Exhibitors: Jean Boghossian, Rafael Megall, Miro Persolja.
Venue: Collegio Armeno Moorat-Raphael
(Palazzo Zenobio, Dorsoduro 2596), Chiesa di Santa Croce degli Armeni (Calle dei Armeni, San Marco 965/A).

Back to Top of Page

AUSTRALIA

My Horizon

Commissioner: Naomi Milgrom AO.
Curator: Natalie King.
Exhibitor: Tracey Moffatt.
Venue: Giardini

AUSTRIA

Brigitte Kowanz Erwin Wurm

Commissioner/Curator: Christa Steinle.
Exhibitors: Brigitte Kowanz and Erwin Wurm.
Venue: Giardini.

AZERBAIJAN (Republic of)

Under One Sun. The Art of Living Together

Commissioner: Ambasciatore Mammad Ahmadzada.
Curators: Martin Roth, Emin Mammadov.
Exhibitors: HYPNOTICA Visual Performance Group, Elvin Nabizade.
Venue: Palazzo Lezze, Campo Santo Stefano, San Marco 2949.

BELARUS (Republic of)

The Table

Commissioner: Natallia Sharanhovich.
Curator: Roman Zaslonov.
Exhibitors: Roman Zaslonov, Viktar Labkovich, Sergey Talybov.
Venue: Fondamenta San Giuseppe, Castello 925.

BELGIUM

Dirk Braeckman

Commissioner: Sven Gatz, Flemish Minister for Culture, Media, Youth and Brussels.
Curator: Eva Wittocx.
Exhibitor: Dirk Braeckman.
Venue: Giardini.

BOLIVIA (Plurinational State of)

Essence

Commissioner/Curator: José Bedoya Sáenz.
Curators: José Bedoya Sáenz, Juan Fabbri, Gabriele Romeo.
Exhibitors: Sol Mateo, Jannis Markopoulos and José Ballivián.
Venue: Scuola dei Laneri, Salizada San Pantalon 131/A.

Back to Top of Page

BOSNIA HERZEGOVINA

University of Disaster

Commissioner: Sarita Vujković, Museum of Contemporary Art of Republika Srpska.
Curators: Christopher Yggdre, Fredrik Svensk, Sinziana Ravini, Ana van der Vliet in collaboration with Hans-Ulrich Obrist.
Exhibitors: Radenko Milak in collaboration with Roman Uranjek and international guests (Lamin Fofana, Sidsel Meineche-Hansen, Juan-Pedro Fabra Guemberena, Loulou Cherinet, Geraldine Juárez with Joel Danielsson, Nils Bech with Ida Ekblad).
Venue: Palazzo Malipiero, 3198 San Marco.

BRAZIL

Chão de caça

Commissioner: Fundação Bienal de São Paulo. President: João Carlos de Figueiredo Ferraz.
Curator: Jochen Volz.
Exhibitor: Cinthia Marcelle.
Venue: Giardini.

CANADA

A way out the mirror

Commissioner: National Gallery of Canada.
Curator: Kitty Scott.
Exhibitor: Geoffrey Farmer.
Venue: Giardini.

CHILE

Werken

Commissioner: Varinia Brodsky, Consejo Nacional de la Cultura y las Artes, Chile.
Curator: Ticio Escobar.
Exhibitor: Bernardo Oyarzun.
Venue: Arsenale.

Back to Top of Page

CHINA (People’s Republic of)

Continuum-Generation by Generation

Commissioner: China Arts and Entertainment Group (CAEG).
Curator: Qiu Zhijie.
Exhibitors: Tang Nannan, Wu Jian’an, Wang Tianwen, Yao Huifen.
Venue: Arsenale.

CROATIA

Horizon of Expectations

Commissioner: Ministry of Culture.
Curator: Branka Benčić.
Exhibitors: Tina Gverović, Marko Tadić.
Venue: Arsenale.

Back to Top of Page

CUBA

Tiempos de la intuición….

Commissioner: Jorge Fernández Torres.
Curator: José Manuel Noceda.
Exhibitors: Abel Barroso, Iván Capote, Roberto Diago, Roberto Fabelo, José Manuel Fors, Aimée García, Reynier Leyva Novo, Meira Marrero and José Ángel Toirac, Carlos Martiel, René Peña, Mabel Poblet, Wilfredo Prieto, Esterio Segura, José Eduardo Yaque.
Venue: Palazzo Loredan, San Marco 2945.

CYPRUS (Republic of)

THE FUTURE OF COLOR

Commissioner: Louli Michaelidou.
Curator: Jan Verwoert.
Exhibitors: Polys Peslikas and Guest
Artists Mirene Arsanios, Valentinos Charalambous, Neoterismoi Toumazou (Maria Toumazou, Marina Xenofontos, Orestis Lazouras).
Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865.

CZECH and SLOVAK (Republic)

Swan Song Now

Commissioner: Monika Palcova.
Curator: Lucia Gregorova Stach.
Exhibitor: Jana Zelibska.
Venue: Giardini.

DENMARK

Influenza: Theatre of Glowing Darkness

Commissari: The Danish Arts Foundation, Committee for Visual Arts
Project Funding: Gitte Ørskou (Chair), Lilibeth Cuenca Rasmussen, Bodil Nielsen and Jacob Tækker.
Exhibitor: Kirstine Roepstorff.
Venue: Giardini.

EGYPT

THE MOUNTAIN

Commissioner/Exhibitor: Moataz Mohamed Nasr Eldin.
Curator: Ministero della Cultura.
Venue: Giardini.

ESTONIA

If Only You Could See What I've Seen with Your Eyes

Commissioner: Maria Arusoo.
Curator: Kati Ilves.
Exhibitor: Katja Novitskova.
Venue: Palazzo Malipiero (2°piano), San Samuele, San Marco 3199.

Back to Top of Page

FINLAND (Pavilion Alvar Aalto)

The Aalto Natives

Commissioner: Raija Koli, Frame Contemporary Art Finland.
Curator: Xander Karskens.
Exhibitor: Erkka Nissinen and Nathaniel Mellors.
Venue: Giardini.

FRANCE

Studio Venezia

Commissioner: Institut français, with Ministère de la Culture et de la Communication.
Curators: Lionel Bovier and Christian Marclay.
Exhibitor: Xavier Veilhan.
Venue: Giardini.

GEORGIA

Vajiko Chachkhiani :Living Dog Among Dead Lions

Commissioner: Ana Riaboshenko, on behalf of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia.
Curator: Julian Heynen.
Exhibitor: Vajiko Chachkhiani.
Venue: Arsenale.

GERMANY

Anne Imhof

Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office.
Curator: Susanne Pfeffer.
Exhibitor: Anne Imhof.
Venue: Giardini.

GREAT BRITAIN

folly

Commissioner: Emma Dexter.
Curator: Harriet Cooper, Delphine Allier.
Exhibitor: Phyllida Barlow.
Venue: Giardini.

GREECE

Laboratory of Dilemmas

Commissioner: National Museum of Contemporary Art, Athens (EMST), Katerina Koskina
Curator: Orestis Andreadakis.
Exhibitor: George Drivas.
Venue: Giardini.

Back to Top of Page

GRENADA

Bridges

Commissioner: Ministry of Culture, Susan Mains.
Curator: Omar Donia.
Exhibitors: Jason de Caires Taylor, Asher Mains, Milton Williams, Alexandre Murucci, Khaled Hafez, Rashid Al Kahlifa and Mahmoud Obaidi, Zena Assi.
Venue: 417 Fondamenta Zattere, Dorsoduro.

GUATEMALA

La Marge

Commissioner: José Luis Chea Urruela, Ministro della Cultura del Guatemala.
Curator: Daniele Radini Tedeschi.
Exhibitors: Cesar Barrios, Lourdes de la Riva (Maria De Lourdes De La Riva Gutierrez), Arturo Monroy, Andrea Prandi, Erminio Tansini, Elsie Wunderlich, El círculo mágico.
Venue: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118.

HUNGARY

Peace on Earth!

Commissioner: Julia Fabényi.
Curator: Zsolt Petrányi.
Exhibitor: Gyula Várnai.
Venue: Giardini.

INDONESIA

1001 Martian Homes

Commissioner: Agency for Creative Economy/Badan Ekonomi Kreatif (BEKRAF) Ricky Joseph Pesik
Curator: Agung Hujatnikajennong.
Exhibitor: Tintin Wulia.
Venue: Arsenale.

IRAN

TAPESH , The Golden Reserve of Magmatic Thought

Commissioner/Curator: Majid Mollanoroozi.
Exhibitor: Bizhan Bassiri
Venue: Palazzo Donà dalle Rose, Cannaregio 5038.

Back to Top of Page

IRAQ

Archaic

Commissioner: Ruya Foundation. Curator: Tamara Chalabi and Paolo Colombo.
Exhibitors: Francis Alys, Jewad Selim, Shakir Hassan al-Said, Sadik alFraiji, Sherko Abbas, Sakar Sleiman, Nadine Hattom, Luay Fadhil, Ali Arkady.
Venue: Palazzo Cavalli Franchetti, terzo piano, San Marco 2847.

IRELAND

Tremble Tremble

Commissioner/Curator: Tessa Giblin.
Exhibitor: Jesse Jones.
Venue: Arsenale.

ICELAND

Out of Controll in Venice

Commissioner: Eiríkur Thorláksson, Iceland Ministry of Education Science and Culture
Curator: Stefanie Böttcher.
Exhibitor: Egill Sæbjörnsson.
Venue: Spazio Punch, Giudecca 800/o.

ISRAEL

Sun Stand Still

Commissioner: Michael (Miki) Gov, Arad Turgeman.
Curator: Tami Katz-Freiman.
Exhibitor: Gal Weinstein.
Venue: Giardini.

ITALY

Il Mondo Magico

Commissioner: Federica Galloni, Direttore Generale Arte and Architettura Contemporanee and Periferie Urbane, Ministero dei Beni and delle Attività Culturali and del Turismo.
Curator: Cecilia Alemani.
Exhibitor: Giorgio Andreotta Calò, Roberto Cuoghi and Adelita Husni-Bey.
Venue: Padiglione Italia, Tese delle Vergini all’Arsenale.

Back to Top of Page

IVORY COAST

the juices of time

Commissioner: Yacouba Konate.
Curator: Massimo Scaringella.
Exhibitors: Ouattara Wats, Jems Robert Koko bi, Joana Choumali, Kagnedjatou Joachim Silué, Raimondo Galeano.
Venue: Palazzo Dolfin-Gabrielli, Dorsoduro 3593.

JAPAN

Turned Upside Down, It's a Forest

Commissioner: The Japan Foundation.
Curator: Meruro Washida.
Exhibitor: Takahiro Iwasaki.
Venue: Giardini.

KIRIBATI

ARS LONGA, VITA BREVIS! / SINKING ISLANDS, UNSINKABLE ART

Commissioner: Ministry of Internal Affairs, Eera Teakai Baraniko.
Curators: Pelea Tehumu, Nina Tepes.
Exhibitors: Performance Group Kairaken Betio; Teroloang Borouea, Neneia Takoikoi, Tineta Timirau, TeetiAaloa, Kenneth Ioane, Kaumai Kaoma, Runita Rabwaa, Obeta Taia, Tiribo Kobaua, Tamuera Tebebe, Rairauea Rue, Teuea Kabunare, Tokintekai Ekentetake, Katanuti Francis, Mikaere Tebwebwe, Terita Itinikarawa Kaeua Kobaua, Raatu Tiuteke, Kaeriti Baanga, Ioanna Francis, Temarewe Banaan Aanamaria Toom, Einako Temewi, Nimei Itinikarawa, Teniteiti Mikaere, Aanibo Bwatanita, Arin Tikiraua. Visual Artist: Daniela Danica Tepes.
Performance Group Ngaon Nareau: Teata Tetoki, Raakai Ianibata, Taorobwa Bakatokia, Tekaei Kaairo, Nabiri Kaaraiti, Abetena Itaaka, Bwobwaka Bwebwere.
Venue: European Cultural Centre, Palazzo Mora ,Strada Nuova 3659 Cannaregio.

KOREA (Republic of)

Counterbalance : The Stone and the Mountain

Commissioner: Arts Council Korea.
Curator: Lee DaeHyung.
Exhibitors: Cody Choi, Lee Wan.
Venue: Giardini.

KOSOVO (Republic of)

LOST AND FOUND

Commissioner: Valon Ibraj, Ministero della Cultura della Gioventù and dello Sport.
Curator: Arta Agani.
Exhibitor: Sislej Xhafa.
Venue: Arsenale.

Back to Top of Page

LATVIA

What Can Go Wrong

Commissioner: Daiga Rudzāte.
Curator: Inga Šteimane.
Exhibitor: Miķelis Fišers.
Venue: Arsenale.

LEBANON

ŠamaŠ (Sun Dark Sun)

Commissioner: Ministero della Cultura.
Curator: Emmanuel Daydé.
Exhibitor: Zad Moultaka.
Venue: Arsenale Nord Tesa 100

LITHUANIA

R

Commissioner: Kęstutis Kuizinas, Contemporary Art Centre, Vilnius.
Curator: Ūla Tornau, Asta Vaičiulytė, Contemporary Art Centre, Vilnius.
Exhibitor: Žilvinas Landzbergas.
Venue: Scuola San Pasquale, San Francesco della Vigna, Castello 2786.

LUXEMBOURG (Grand Duchy of)

Thank you so much for the flowers

Commissioner: Ministero della Cultura.
Curator: Kevin Muhlen, Director of Casino Luxembourg – Forum d’art contemporain.
Exhibitor: Mike Bourscheid.
Venue: Ca’ del Duca 3052 Corte del Duca Sforza, San Marco, Venezia.

MACEDONIA (Former Yugoslav Republic of)

Red Carnival

Commissioner: Nata Keckarovska.
Curator: Branislav Sarkanjac.
Exhibitor: Tome Adzievski.
Venue: Arsenale.

Back to Top of Page

MALTA

HOMO MELITENSIS - An Incomplete Inventory in 19 Chapters

Commissioner: Arts Council Malta.
Curators: Raphael Vella and Bettina Hutschek.
Exhibitors: Adrian Abela, John Paul Azzopardi, Aaron Bezzina, Pia Borg, Gilbert Calleja, Austin Camilleri, Roxman Gatt, David Pisani, Karine Rougier, Joe Sacco, Teresa Sciberras, Darren Tanti and Maurice Tanti Burlo’ Ghaqda tal-Pawlini.
Venue: Arsenale.

MAURITIUS

Speeded Up Nature

Commissioner: Thivynaidoo Perumal Naiken.
Curator: Olga Jurgenson.
Exhibitori: Michael Lalljee, Robert Rauschenberg, SEO, Jacques Désiré Wong So.
Venue: Istituto della Pietà, Castello, 3701.

MEXICO

The life in the folds

Commissioner: Gabriela Gil Verenzuela.
Curator: Pablo Leon de la Barra.
Exhibitor: Carlos Amorales.
Venue: Arsenale.

MONGOLIA

Lost in Tngri (Lost in Heaven)

Commissioner: Munkh-Orgil Tsend, Minister of Foreign Affairs.
Curator: Dalkh-Ochir Yondonjunai.
Exhibitors: Chimeddorj Shagdarjav, Enkhtaivan Ochirbat, Munkhbolor Ganbold, Bolortuvshin Jargalsaikhan, Davaajargal Tsaschikher.
Venue: Istituto Provinciale Santa Maria della Pietà, Castello

MONTENEGRO

ČOVJEK UOMO HUMAN

Commissioner: Nenad Šoškić, Contemporary Art Center of Montengro.
Curator: Žana Filipović.
Exhibitors: Ivana Radovanović and Adin Rastoder.
Venue: Palazzo Malipiero (primo piano), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero.

NETHERLANDS (The)

Cinema Olanda

Commissioner: Mondriaan Fund.
Curator: Lucy Cotter.
Exhibitor: Wendelien Van Oldenborgh.
Venue: Giardini.

NIGERIA

How About Now?

Commissioner: Godwin Obaseki.
Curator: Adenrele Sonariwo.
Exhibitors: Peju Alatise, Victor Ehikhamenor, Quddus Onikeku.
Venue: Scuoletta dei Tiraoro and Battioro, San Stae, Santa Croce 2059.

Back to Top of Page

NEW ZEALAND

Lisa Reihana: Emissaries

Commissioner: Alastair Carruthers.
Curator: Rhana Devenport.
Exhibitor: Lisa Reihana.
Venue: Arsenale.

NORDIC COUNTRIES (FINLAND-NORWAY-SWEDEN)

Mirrored

Commissari: Ann-Sofi Noring, Moderna Museet, (Sweden), with Katya Garcia-Antón, Office for Contemporary Art Norway OCA (Norway) and Raija Koli, Frame Contemporary Art Finland (Finland).
Curator: Mats Stjernstedt.
Exhibitors: Siri Aurdal, Nina Canell, Charlotte Johannesson, Jumana Manna, Pasi “Sleeping” Myllymäki and Mika Taanila.
Venue: Giardini.

PERU

Land of Tomorrow

Commissioner: Armando Andrade de Lucio.
Curator: Rodrigo Quijano.
Exhibitor: Juan Javier Salazar.
Venue: Arsenale.

PHILIPPINES

The Spectre of Comparison

Commissioner: Virgilio S. Almario Chairman, National Commission for Culture and the Arts (NCCA).
Curator: Joselina Cruz.
Exhibitors: Lani Maestro and Manuel Ocampo.
Venue: Arsenale.

POLAND

Sharon Lockhart. Little Review

Commissioner: Hanna Wroblewska.
Curator: Barbara Piwowarska.
Exhibitor: Sharon Lockhart.
Venue: Giardini.

PORTUGAL

Medida Incerta | Uncertain Mesure

Commissioner: Paula Varanda, Direzione Generale delle Arti.
Curator: João Pinharanda.
Exhibitor: José Pedro Croft.
Venue: Giudecca-Villa Herriot- Zitelle.

ROMANIA

GETA BRĂTESCU - APPARITIONS

Commissioner: Attila Kim.
Curator: Magda Radu.
Exhibitor: Geta Brătescu.
Venue: Giardini and New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Campo Santa Fosca, Palazzo Correr, Cannaregio 2214).

Back to Top of Page

RUSSIA

Theatrum Orbis

Commissioner/Curator: Semyon Mikhailovsky.
Exhibitor: Grisha Bruskin, Recycle Group, Sasha Pirogova.
Composers: Dmitri Kourliandski, Peter Aidu, Konstantin Dudakov-Kashuro.
Venue: Giardini.

SAN MARINO (Republic of)

Republic of San Marino “Friendship project”

Commissioner: Paolo Rondelli, Direttore Istituti Culturali della Republic of San Marino.
Curator: Vincenzo Sanfo.
Exhibitors: Priscilla Beccari, Giancarlo Frisoni, Giovanni Giulianelli Sisto Righi, Patrizia Taddei, Marco Tentoni, Xing Gang, Lee Kuang Yu, Zhang Wang Zhao Wumian, Yishan , Fu Yuxiang.
Venue: Ateneo Veneto Campo San Fantin 1897, Palazzo Rota Ivancich Castello 4421, Liceo Artistico Statale Palazzo Giustinian Recanati Dorsoduro 1012 , Centro Culturale Don Orione Artigianelli Dorsoduro 947.

SERBIA

ENCLAVIA - Painting, consequence of this kind of life

Commissioner: Slobodan Nakarada.
Curator: Nikola Šuica.
Exhibitors: Vladislav Šćepanović, Milena Dragicevic, Dragan Zdravković.
Venue: Giardini.

SEYCHELLES (Republic of)

'Slowly Quietly'

Commissioner: Benjamin Rose, Principal Secretary for Culture.
Curator: Martin Kennedy.
Exhibitors: Group Sez (Alyssa Adams, Tristan Adams, George Camille, Christine Chetty-Payet, Zoe Chong-Seng, Daniel Dodin, Charles Dodo, Allen Ernesta, Christine Harter, Nigel Henri, Alcide Libanotis, Marc Luc, Egbert Marday, Colbert Nourrice, Leon Radegonde, Danny Sopha.
Venue: Giardino Della Marinaressa, Riva dei Sette Martiri, Castello

SINGAPORE

Dapunta Hyang: Transmission of Knowledge

Commissioner: Paul Tan, Covering CEO, National Arts Council Singapore.
Exhibitor: Zai Kuning.
Venue: Arsenale.

SLOVENIA (Republic of )

Newsreel 63-The Train of Shadows

Commissioner: Zdenka Badovinac, Moderna Galleria, Museum of Modern Art.
Curator: Andreja Hribernik.
Exhibitor: Nika Autor.
Venue: Arsenale.

SPAIN

¡Únete! Join Us!

Commissioner: AECID, Ministero Affari Esteri.
Curator: Manuel Segade.
Exhibitor: Jordi Colomer.
Venue: Giardini.

Back to Top of Page

SOUTH AFRICA (Republic of)

Candice Breitz and Mohau Modisakeng

Commissioner: Titi Nxumalo, Console Generale.
Curators: Lucy MacGarry and Musha Neluheni.
Exhibitors: Candice Breitz and Mohau Modisakeng.
Venue: Arsenale.

SWITZERLAND

Women of Venice

Commissioner: Swiss Arts Council Pro Helvetia: Marianne Burki, Sandi Paucic, Rachele Giudici Legittimo.
Curator: Philipp Kaiser.
Exhibitors: Teresa Hubbard / Alexander Birchler and Carol Bove.
Venue: Giardini.

SYRIAN ARAB (Republic)

Everydody admires Palmyra's Greatness

Commissioner/Curator: Emad Kashout.
Exhibitors: Asma Alfyoumi, Giuseppe Biasio, Lina Dib, Angelo DozioFranca Pisani, Anas Al Raddawi, Abdullah Reda, Patrizia Dalla Valle.
Venue: Ex Cinema Chiesa del Redentore, Giudecca.

THAILAND

Krung Thep Bangkok

Commissioner: Vimolluck Chuchat.
Curator: Numthong Sae Tang.
Exhibitor: Somboon Hormtientong.
Venue: InParadiso Gallery, Castello 1260.

TUNISIA

The Absence of Paths

Commissioner: The Presidency of the Republic and the Tunisian Ministry of Cultural Affairs.
Curator: Lina Lazaar.
Venue: Arsenale and Via Garibaldi.

TURKEY

ÇIN

Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV).
Exhibitor: Cevdet Erek.
Venue: Arsenale.

Back to Top of Page

TUVALU

Climate Canary

Commissioner: Taukelina Finikaso, Minister of Foreign Affairs, Trade, Tourism, Environment and Labour.
Curator: Aida Yuen Wong.
Exhibitor: Vincent J.F. Huang.
Venue: Arsenale.

UKRAINE

Parliament

Commissioner: Svitlana Fomenko, Ministry of Culture.
Curators: Peter Doroshenko, Lilia Kudelia.
Exhibitor: Boris Mikhailov.
Venue: Studio Canareggio, Canareggio 1345/D.

UNITED ARAB EMIRATES

Rock, Paper, Scissors: Positions in Play

Commissioner: Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.
Curator: Hammad Nasar.
Exhibitors: Nujoom Alghanem, Sara Al Haddad, Vikram Divecha, Lantian Xie, Mohamed Yousif.
Venue: Arsenale.

UNITED STATES OF AMERICA

Tomorrow is Another Day/Domani è un altro giorno

Commissioner: Christopher Bedford. Curators: Christopher Bedford and Katy Siegel.
Exhibitor: Mark Bradford.
Venue: Giardini, San Polo 2559/A (Fondamenta dei Frari).

URUGUAY

La Ley del Embudo-The law of the funnel- La legge dell`imbuto

Commissioner: Alejandro Denes.
Curator: Gabriel Peluffo Linari.
Exhibitor: Mario Sagradini.
Venue: Giardini.

VENEZUELA (Bolivarian Republic of)

Formas escapándose del marco

Commissioner: Luis Carlos Calzadilla.
Curator: Morella Jurado Capecchi.
Exhibitor: Juan Calzadilla.
Venue: Giardini.

ZIMBABWE (Republic of)

Deconstructing Boundaries: Exploring Ideas of Belonging

Commissioner: Doreen Sibanda, National Gallery of Zimbabwe.
Curator: Raphael Chikukwa.
Exhibitors: Sylvester Mubayi, Charles Bhebe, Dana Whabira, Admire Kamudzengerere.
Venue: Isitituto Provinciale Santa Maria della Pietà, Castello 3701.

Back to Top of Page


Back to Top of Page